Při cestě do zahraničí si nevystačíme se svojí měnou. Musíme tak ve směnárnách nebo v bankách naše peníze vyměnit za zahraniční, převážně za euro, které používá jako zákonné platidlo 19 ze současných 28 zemí Evropské unie a dalších pár menších nezávislých evropských států nebo území. Čeští občané si dlouhodobě chtějí nechat vlastní měnu na úkor té evropské, ke které jsme se podpisem smluv zavázali.
Ekonomická teorie vysvětluje několik důvodů, kdy dochází k posilování kurzů v přepočtu na jiné platidlo, například množství importu a exportu čili dovozu a vývozu. Pokud tedy v současné době české hospodářství roste, může si tak dovolit větší počet vyváženého zboží, dostává více peněz do svého rozpočtu, ze kterého jsou peníze použity na financování hospodářských sektorů – zemědělství, průmyslu a služeb a potřeb obyvatelstva. Právě takovéto obchodování mezi cizími zeměmi ovlivňuje vývoj měnových kurzů. Česká koruna tak stále posiluje a splňuje předpoklady a rozhodnutí České národní banky , které se očekávaly a prováděly v minulých letech. Jednoduše řečeno, nyní si koupíme zahraniční měny více než doposud.
Dalším faktorem, který stále více působí na změny měnových kurzů, je bezesporu politická situace. Jsou to pouhé dva roky, kdy se občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska vyslovili 51,9 procenty hlasů pro odchod z Evropské unie. Během pár měsíců padala libra o několik korun velmi intenzivně! Přitom v roce 2015 lidé nakupovali libru v nějakých tuzemských bankách i za téměř 40 Kč, dnes kolísá okolo 29 Kč.
Chorvatsko, oblíbený cestovatelský cíl pro statisíce českých turistů, posiluje svoji měnu, chorvatskou kunu, vždy před sezónou, jednoduše řečeno, v zimě si výhodněji směníte kunu za českou korunu. Rozdíly ovšem nejsou markantní. O dalších událostech, které mají vliv na situaci měn by se dalo mluvit celé dny. Historikové uvádějí v oblibě německou hyperinflaci po 1. světové válce, kdy se měnový kurzy měnily rapidně každou chvilkou.
V aktuálním století stojí za zmínku rozhodně situace v africkém státě Zimbabwe, který už nemá svoje platidlo – zimbabwský dolar, ale používá mince a bankovky jiných zemí, včetně amerického dolaru a čínského juanu. Nelze přehlédnout ani aktuální dění v jihoamerické Venezuele, kde vláda Nicolase Madura a tresty od zahraničí za aktuální protidemokratický režim silně oslabují venezuelský bolívar a země se už několik let topí v inflaci.