Co dělat, pokud máte průjem?

Průjem může mít mnoho příčin. Kromě infekce způsobené bakteriemi či otravou jídlem může být tato nepříjemnost způsobena viry nebo parazity. Ve většině případů nepříjemné příznaky zmizí během několika dní. Pokud však ani po třech dnech nezmizí a ještě se zhorší, měli byste zajít ke svému lékaři.Často cesta k lékaři není nutná, protože domácí léky na průjem obvykle pracují velmi dobře.
ovocné pyré

1.     Nejdůležitější opatření na průjem: hodně pijte! Vysoká ztráta tekutiny oslabuje tělo. Ideální je voda nebo jemný čaj.
2.     Termolahev, popřípadě jen horký polštářek na břiše působí jako antikonvulzívum a vytváří uklidňující pocit.
3.     Sušené borůvky dělají zázraky s průjmem. Proto by neměly chybět v žádné domácnosti. Modré barvivo nejen bojuje se zárodky, ale také zmírňuje zánět. Dejte dvě polévkové lžíce do 250 mililitrů vody, vařte 15 minut, vylouhujte a pijte 1 šálek několikrát denně.
4.     Ovoce obsahující pektin, jako jsou jablka nebo banány, způsobuje, že se stolice opět poněkud zpevní. Pektin bobtná ve střevě a zbavuje ho tekutiny. Nejlepší je, když jablko rozpůlíte a necháte na vzduchu, dokud nezhnědne. Zralé banány trochu zmáčkněte vidličkou.
bolení břicha

Co dělat, abyste zabránili průjmovým onemocněním?

Zvláště na dovolené a v letní sezóně vznikají průjmové nemoci. Nicméně, několika příčinám se lze vyhnout jednoduchým chováním.
 
●       Umyjte si ruce co nejčastěji, nejen po návštěvě toalety, ale také před každým jídlem. Pokud si zvyknete pravidelně mýt ruce, můžete si aspoň tuto příčinu odškrtnout.
●       Zejména o dovolené jsou průjmová onemocnění nepříjemná. To je často způsobeno vodou používanou k mytí ovoce nebo zeleniny nebo používanou pro kostky ledu. Proto nepijte žádnou vodu z veřejných zdrojů, ani ji nepoužívejte na čištění zubů, obejděte se bez nápojů s ledem. Ovoce jezte pouze to, které lze oloupat, a raději se vzdejte lákavého salátu, pokud si nejste jisti jeho kvalitou.
●       Skladujte citlivá jídla na chladném místě a věnujte pozornost hygieně při přípravě kuřat a ryb, protože tyto potraviny mohou přenášet salmonelu. Maso by také mělo být důkladně vařeno po dobu nejméně deseti minut při teplotě 70°C, aby se usmrtily nežádoucí bakterie. Měli byste tomu věnovat pozornost i na dovolené!