Laktát – slovo, při jehož vyslovení se každému aktivnímu sportovci orosí čelo. Vždyť tahle kyselina je příčinou té strašné bolesti po náročném tréninku. Je tomu ale skutečně tak? Nejedná se o mýtus? Podívejme se na to, co je vlastně laktát, proč ho tělo vytváří, k čemu slouží a proč je vlastně pro naši svalovou práci tak důležitý.
Kyselina? Ani omylem!
První, co vám pravděpodobně člověk odpoví na otázku co je laktát, bude slovo kyselina. To je ovšem špatně. Běžně rozšířená lež číslo jedna. Je to látka, které je derivátem kyseliny mléčné. Ten vzniká při spalování energie bez přístupu vzduchu. Zakyselení svalů je způsobeno vyšší hladinou vodíkových iontů ve svalech. Právě ty mohou za tuhnutí, pálení a snížení jejich výkonu.
Zlatý odpad
Sice vzniká jako derivát, odpadní látka, ale zároveň plní důležitou roli v zásobování málo zatížených svalů v těle (srdce atd.), tudíž vlastně pomáhá prodloužit dobu výkonu. Není to pro vás tedy nežádoucí látka, ale právě naopak!
Všeho moc škodí
Přesto, že jsme si vysvětlili jeho důležitost, je potřeba se po tréninku zbavit jeho vysoké hladiny, neboť v klidu nemá zvýšené množství laktátu své opodstatnění, K urychlení vyplavování z krve poslouží například suplementy obsahující tzv. beta-alanin, který vyrovnává pH ve svalech. Vyplavit laktát z krevního řečiště můžete i mechanicky tím, že jednoduše krev rozproudíte. Pozor ale na intenzitu. Řekli jsme si, že laktát vzniká při spalování bez přístupu kyslíku, což odpovídá vysoké zátěži, při níž se krev dostatečně neokysličuje. Pro uvolnění svalů zvolte například běh tempem, které stíháte udýchat.
Tréninkem můžeme zvýšit náš anaerobní práh. Cvičení s vysokou intenzitou nutí tělo k adaptaci. Zařazujte tedy během přípravy náročné intervalové běhy, HIIT cvičení (tabata aj.) a další. Společně s tím, jak se náš anaerobní práh zvyšuje, klesá čas potřebný k tomu, aby byl přebytečný odveden pryč.