V tradiční české domácnosti žádný rok na Vánoce nechybí vánoční cukroví. Obvykle se skládá z mouky, cukru, vajíčka a tuku. Málokdo ovšem ví, že jeho historie spadá až do šestnáctého století. Jeho podoba byla od dnešního velmi odlišná. Původním cukrovím byly totiž figurky z ovoce.
Dnešní podobu získalo až v devatenáctém století. Pečenou sladkou pochoutku bychom nalezli spíše v bohatších rodinách. A nejoblíbenějším druhem měly být karamely, které byly věšeny na vánoční stromek.
Tradiční české
Existuje nekonečně mnoho druhů, obměn a zdobení. Myslím si, že mezi tradiční cukroví, které nechybí snad v žádné rodině, patří linecké a vanilkové rohlíčky. Linecké můžete slepovat, zdobit cukrovým posypem, oříšky, kokosem či čokoládou. Nebo přímo do těsta přidat kakao. Ocení ho nejen děti, ale i dospělí. Vanilkové rohlíčky jsou velmi oblíbené. Možná je to pro jejich křehkost, lehkost a skvělou chuť. Mezi další druhy patří vosí hnízda, medovníkové kuličky, košíčky, pracny, cukroví s alkoholem, se sušeným ovocem. Jen se zamyslete. Jaký druh máte nejraději vy?
Někdo považuje za cukroví i medové perníčky. Konkrétně ty u nás pečeme již na Mikuláše. Pokud jste výtvarně nadaní, můžete si s nimi pořádně vyhrát. Cukrovou polevou se dají nakreslit nejrůznější ornamenty. Také se dá samozřejmě obarvit.
Zdravé pochutinky
V dnešní moderní době jsou čím dál populárnější takové druhy cukroví, které obsahují málo cukru a tuku. Naleznete ale i RAW, které je nepečené. Mezi nepečenými druhy cukroví vedou stále kuličky z kondenzovaného mléka obalené v kokosu. Pokud si chcete na cukroví stále pochutnat, ale přitom vědět, že nejíte až tak špatně. Můžete například místo hladké mouky přisypat celozrnnou, špaldovou či jinou. Klasický bílý cukr se dá nahradit třtinovým nebo medem.
Pokud nejste na sladké vůbec. Můžete letošní Vánoce vyzkoušet slané pochoutky. Ze slaného těsta se dá vykrajovat stejně, jako z lineckého. Ozdobit vaše dílo můžete třeba mákem.
Hodně štěstí při pečení!