Hned ze začátku je nutné zmínit, že nejlepšího výsledku dosáhnete tehdy, když se naučíte psát všemi deseti prsty. Není to povinnost, při práci vám to však přidá na efektivitě a rychlosti. Na výuku psaní existují kurzy nebo výukové programy do počítače. Ze začátku je potřeba trpělivosti, postupně se však svižně psát naučíte a zjistíte, že to není nijak složité. Výhodou tohoto psaní také je, že se bez problému dá zvládnout poslepu, jelikož se na každé klávesnici nachází hmatné značky u písmen F a J, podle kterých se můžete orientovat.
Další nezbytnou věcí je nastavit si správně počítač. Vy, kteří jste zkoušeli používat autokorekturu, jistě víte, že nefunguje za každé situace úplně spolehlivě, proto doporučuji, abyste ji pro jistotu nechali vypnutou. Zapnutá kontrola pravopisu občas neuškodí, velmi často však nezná cizí slova a jména, která vyhodnotí jako gramatické chyby.
Text si po sobě pořádně zkontrolujte. Občas se vám může stát, že se přepíšete, proto buďte při korektuře pozorní a opatrní. Na gramatickou správnost je opravdu velice důležité klást důraz.
Dejte si pozor na výběr klávesnice. Existuje totiž mnoho různých typů v několika cenových relacích. Zde ale rozhodně neplatí pravidlo čím dražší, tím lepší. Musíte si vybrat tu správnou sami. Pokud používáte notebook, externí klávesnice není potřeba, je však dobré zvolit produkt, na kterém se vám bude psát pokud možno co nejpohodlněji.
Ať už píšete v jakémkoliv programu, rozepsané texty si průběžně ukládejte. Může se stát, že vašemu notebooku dojde energie v baterii, vypne proud při práci na stolním počítači, zasekne se pracovní program a mnoho dalších nepříjemností. Pokud nechcete o svoji práci přijít, je průběžné ukládání nezbytné. Také se doporučuje zálohování na cloudové služby nebo externí disky, abyste eliminovali ztrátu. Daleko lepší a účinnější je být až přehnaně opatrní, než ztratit svá data.