Začněte jako profesionál. Projektem. Prostě si tu vaši zahradu zaměřte a zakreslete na arch papíru. Do vykreslené plochy zaneste plochu vašeho domu a také dalších staveb, se kterými se nedá hýbat. Může jít o zahradní domek, garáž, nebo třeba také septik. To co vám zbylo, je místo pro vaši realisaci. Tak můžete tvořit, sázet, umisťovat záhony, nebo i pergolu či verandu.
Jedna věc je vše nakreslit, druhá věc je ty věci realizovat. K tomu ale potřebujete volné peníze. Pokud jich máte dost, můžete si dovolit luxus ve formě zakázky pro nějakou firmu zabývající se zahradní architekturou. Můžete, ale nemusíte. Určitě vám větší radost udělá, když si svůj projekt budete realizovat sami.
Začněte se stavbami. Pokud se rozhodnete pro stavbu zahradní pergoly či verandy, je před vámi opravdová výzva. Existují firmy, které vám dodají celou pergolu i postaví verandu, nebo vám pošlou stavebnici. Pokud jste ale trochu zručný kutil, zvládnete celou stavbu pergoly sami. Jediný problém, který může nastat, je doprava materiálu, tedy řeziva.
Pro tyto stavby vybírejte kvalitní řezivo z jehličnatých stromů. Ideální je borovice nebo sibiřský modřín. Konstrukce těchto staveb nebývají složité. Důležité je přesné měření, přesné řezání a dostatek spojovacího materiálu. Pokud potřebujete postavit i podlahu, je velice důležité uhlídat si veškerou plochu ve vodorovné pozici. Na zastřešení se hodí nejlépe lehká, asfaltová krytina.
Zbytek zahrady si rozparcelujte na užitkovou část, okrasnou část a místo, které vyhradíte dětem. Do užitkové části umístěte kompost a dnes moderní, vyvýšené záhony. Ty jsou velice praktické a jistě oceníte, při práci na své úrodě, že se nemusíte sklánět až k zemi. V okrasné části umístěte kvetoucí keře, stále svěží, vysoké traviny a vůbec vše co bude lahodit nejen vašemu oku. Třeba i nějakou sošku, či fontánku.