V současné době chce mnoho lidí pěstovat své ovoce a zeleninu. A není divu, mají pak absolutní kontrolu nad tím, jaký typ hnojiva či pesticidů bude použit, v jaké půdě bude produkce zasázena a kdy a jak bude sklizena.
Netýká se to však jen zeleniny, nýbrž i dalších pochutin. Jednou z nich jsou pak ořechy. Samozřejmě u nás nelze pěstovat všechny druhy, například ty pistáciové bychom na zahradě udrželi asi těžko, neboť by nepřežily zimu. Jaké se tedy pěstují?
Celkem běžně narazíme na ty vlašské. Často na zahradách vidíme vzrostlé stromy, obalené ořechy. Problém však je právě velikost těchto stromů a náročnost jejich pěstování – zabijí prakticky vše, co by se vedle nich pokusilo růst.
Není tedy divu, že nejpopulárnější se u nás stala líska. Je mnohem snazší na pěstování, velikostně podstatně menší, zvláště pokud si vezmete keřovou variantu, a není problém ji pěstovat společně s jinými plodinami.
Její plod, lískový ořech, má vynikající chuť a velmi dobré nutriční vlastnosti. Je zdrojem mnoha minerálů, vitaminů i esenciálních kyselin. V kuchyni jej můžete využít jako přísadu například při pečení vánočního cukroví.
Zdálo by se tedy, že by měl lísku mít na zahradě prakticky každý. Přesto tomu tak není. Je to především z důvodu, že pokud není profesionálně ošetřována, pak úroda není ani zdaleka největší. Jistě, je to dostatek na to, abyste si například sem tam dali oříšek jako pochutinu, avšak pokud jej chcete použít na vaření či pečení, nezbývá, než si jej koupit.
Další věcí je, že plody dozrávají jen jednou za rok. A vzhledem k tomu, že jich není moc, vám rozhodně nebudou na celý příští rok stačit, a to ani při opravdu malé spotřebě. Navíc je zde otázka skladování – kam je dát, aby nám nezplesnivěly, zvlášť když obsahují poměrně velké množství tuků a olejů?
Zda ji budete pěstovat, závisí nakonec jen na vás. Jen vše pečlivě uvažte, ať nejste nakonec zklamaní.