Byť název vypadá genderově dosti nevyváženě, manželem myslíme obě pohlaví či zahrnují se zde oba dva manželé, ne jen muž – manžel. Dnes se budeme bavit o tom, co vlastně dělat, když jeden z manželů půjčku, ideálně většího rozsahu jako je například americká hypotéka bez registru, jeden z manželů neplatí. Člověk by byl rád za nějaké jasné řešení. Musíme však čtenáře hned zezačátku zklamat, jasné a jednoduché řešení existují pouze v našich představách.
Americké hypotéky jsou super, protože nejsou účelové a můžeme je využít na vše. Samozřejmě musíme také zvažovat i situace, kdy se nám splácet zrovna chtít nebude, a musíme se pojistit pro případ, že se stane nějaká špatná či nečekaná událost.
Manželé jdou většinou do všeho společně, o to horší je poté vypořádání společného jmění manželů. Banky a úvěrové společnosti většinou poskytují několik základních řešení, kdy jedno z nich bychom vám chtěli dát i příkladem.
V základě je řešení takové situace jednoduché – domluvte se. Nic extra, že ano? No jo, jenže domluvit se je právě mnohdy ten největší problém, jak se říká, v jednoduchosti je síla, tak zde to platí obzvláště. Domluva, poté ideálně sepsaná na papíře a podepsaná, je tím nejlepším právním nástrojem, který „zabere“ minimum času a strastí a lze dojít k pěknému kompromisu. Pokud se nemůžete domluvit, tak vám nikdo nic měnit na dluhu nebude.
A na čem, že byste se mohli domluvit? Třeba na tom, že jeden manžel si ponechá nemovitost celou, druhý bude vyplacen a touto vyplacenou částkou poté splatí „svoji“ polovinu u hypoteční společnosti. Jedná se o elegantní řešení, kdy se jeden manžel vyváže nejen z dluhu, ale také z bývalého místa bydliště a může si jít svou cestou – což většinou rozvedení manželé dělají velice rádi. A tohle by také měl být důvod, proč by se manželé dohodnout měli. Ovšem nečekejte, že vám manžel bude ve všem ustupovat a bude kývat hlavou na vše, co říkáte. Bohužel je to něco za něco a v konečném důsledku možná manžel dům prodá za tolik peněz, že mu zbyde i na důchod.