Český zákon říká, že vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran, řidič nesmí řídit. Toto se týká převážně osobních automobilů. Co se týče dodávek nebo kamionů, v zákonu se píše, že řidič také nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost na pozemních komunikacích.
Letošní extrémní počasí zaskočilo nejednoho řidiče, když ráno přišel ke svému autu. Vlastně k hromadě sněhu, pod kterým vozidlo bylo. Jistě, nikomu se nechce po ránu podávat sportovní výkony, ale na veřejnou pozemní komunikaci smí jen takové vozidlo, které je očištěno od bílé nadílky a ledu. Týká se to ale i bahna či jakékoliv jiné špíny, bránící čistému výhledu řidiče kupředu, vzad i do stran. Ohrožuje totiž nejenom sám sebe, ale také případnou posádku v autě s ním nebo ostatní řidiče jedoucí za ním. V případě nehody je tak omezený výhled brán jako přitěžující okolnost.
Neopomenutelnou součástí motorového vozidla jsou také zpětná zrcátka, proto mějte na paměti, že i ty je třeba omést od sněhu. Pozor však na kapotu a střechu. Pokud na nich bude jemný prašan, sice ho vítr po několika kilometrech sfoukne, nicméně šoféři aut jedoucí za vámi se budou cítit jak ve sněhové bouři. Necháte-li na nich pokrývku sněhu, hrozí vám bloková pokuta dva tisíce korun, ve správním řízení až dva a půl tisíce. Zasněžené světlomety pro změnu ztrácí na svítivosti, vozidlo je tak hůře viditelné, případně špatně uvidíte na cestu.
Nebezpečí také číhá v podobě ledových ker, které padají z dodávek a kamionů. Řidiči se často nemají jak dostat nahoru, aby sníh odstranili. Při oblevě tak sníh roztaje a klesne-li teplota na bod mrazu, z kaluže se může stát několika kilogramová kus ledu. A co ještě? Hodně řidičů zapomíná na registrační značku. Za neočištěnou a tudíž nečitelnou, hrozí pokuta ve výši 10 tisíc korun a 6 měsíců až jeden rok zákazu řízení.
Nezařazené